Mýty o očkování proti covidu-19
KDE HLEDAT RELEVANTNÍ INFORMACE O ONEMOCNĚNÍ COVID-19
Relevantní informace o onemocnění covid-19 jak pro lékaře, tak pacienty, je nejvhodnější hledat primárně:
- na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky,
- na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv, kde jsou uváděny i informace převzaté od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA),
- v SPC jednotlivých vakcín na webu SÚKL, které jsou průběžně aktualizovány,
- na webu vlády,
- na stránkách odborných společností - například Česká vakcinologická společnost.
Jakékoli jiné zdroje informací mohou být zavádějící a to i přesto, že vypadají na první pohled velmi odborně či je zaštiťuje některý ze známých lékařů, vědců a dalších. Informace z různých článků a internetu doporučujeme ověřovat i jinde v jiném (důvěryhodném) médiu či na odborném portále.
NEJČASTĚJŠÍ MÝTY A DEZINFORMACE O ONEMOCNĚNÍ COVID-19
Níže uvádíme vybrané nejčastější mýty a dezinformace spojené s očkováním proti covidu-19 z webu MZ ČR:
1) Vakcína může způsobit nemoc samotnou
„Vakcínou se do těla vpraví samotný virus SARS-CoV-2 a je tak vyšší šance, že nemoc propukne."
Vysvětlení: Žádná z vakcín proti covid-19 neobsahuje celý virus, který by byl schopen se množit nebo se dostávat do buněk, a tedy není schopen infikovat člověka. Vakcíny obsahují jen součásti, které budou stimulovat imunitní systém, aby vytvořil protilátky. Vakcína není nebezpečná ani nezpůsobí nemoc samotnou.
2) Očkování nebude mít význam pro ty, co nemoc prodělali
„Onemocnění covid-19 zanechá mnohaletou imunitu. Lidské tělo si totiž pamatuje, co prodělalo za chorobu, a proto už očkování pro takového člověka není nutné."
3) Vakcína způsobí genetické vady
„Vakcíny mohou změnit lidskou DNA a způsobují genetické poruchy srovnatelné s hemofilií, Turnerovým či Downovým syndromem. Vakcíny jsou zločinem proti lidskosti."
4) Vědci zkouší na lidech novou, neznámou technologii, tzv. mRNA
„Vakcíny farmaceutických společností BioNTech/Pfizer a Moderna pracují na principu tzv. mRNA. Jedná se o neznámou a dosud nevyzkoušenou technologii a nevíme, co v těle napáchá za škody."
5) Vakcína nebude účinná
„Vakcína vyvinutá za tak krátkou dobu nebude účinná, protože uvést vakcínu na trh trvá obvykle dlouhé roky. Farmaceutickým firmám jde pouze o zisk, a nikoliv o bezpečí lidí."
6) Covid-19 je jenom horší chřipka
„Není nutné očkovat celou populaci. Naočkovat by stačilo jen rizikové skupiny, u kterých hrozí závažnější průběh onemocnění covid-19."
Vysvětlení: U onemocnění, která jsou mezilidsky přenosná, což covid-19 jednoznačně je, je nutné ochránit většinu populace. Naočkováním vybraných osob bychom sice ochránili jednotlivce, ale virus by se v populaci dále šířil. Očkováním navíc chráníme nejen sebe, ale i ty, kdo tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou. Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě.
8) K získání kolektivní imunity by stačilo promořit populaci
„Přirozenou imunitu lze podle některých tvrzení získat jednoduše tzv. promořením. Kontroverzní strategie doporučují na pár měsíců izolovat všechny, kteří jsou virem nejvíce ohroženi, a ostatní virem řízeně nakazit. Většina lidí by podle této teorie měla mít mírný průběh a brzy by tedy společnost měla získat takovou kolektivní imunitu, že virus doslova zmizí."
Vysvětlení: Po prodělání některých virových onemocnění nezíská člověk solidní, tzv. celoživotní nebo dlouhodobou imunitu. U nového typu koronaviru se to potvrzuje. Jsou případy, kdy lidé onemocní i opakovaně. Imunita po prodělané nemoci covid-19 trvá pravděpodobně jen několik měsíců, a tedy rozhodně není dlouhodobá. Očkovací látka má tu výhodu, že je konstruovaná tak, že svým antigenem stimuluje imunitní systém k daleko větší tvorbě protilátek, než to umí samotný virus. Dá se proto předpokládat, že po očkování bude imunita solidnější a dlouhodobější než po vlastním prodělání nemoci.
ZDROJ: MZ ČR, aktuální k datu 31. 1. 2022.