Klíšťová encefalitida - příprava na jaro

Od roku 2022 je významnou podporou prevence proti klíšťové encefalitidě plná úhrada očkování ze zdravotního pojištění pro všechny pojištěnce od 50 let věku. Osoby mladší 50 let mohou na očkování využít příspěvek své zdravotní pojišťovny (výše příspěvku se liší).


Česká republika stále patří mezi země s nejvyšším rizikem nákazy klíšťovou encefalitidou v celé Evropské unii, ačkoliv poslední dva roky byl výskyt onemocnění nižší. Nicméně počet infikovaných klíšťat na území ČR, a tím i riziko nákazy je stále vysoké. Kvůli aktuálnímu mírnému zimnímu počasí lze předpokládat jejich brzkou aktivitu již od března.


Riziko nákazy na jaře stoupá

Jarní počasí vybízí k trávení volného času v přírodě, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přisátí klíštěte i při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa, rybaření nebo při odpočinku či sportu v parku. Nakažená klíšťata se vyskytují ve všech krajích České republiky, aktivní začínají být, pokud venkovní teplota na několik dní překročí 5 °C. Klíšťata žijí nejčastěji v trávě a keřích.

Onemocnět klíšťovou encefalitidou může téměř každý

Virus klíšťové encefalitidy je přítomen ve slinných žlázách klíštěte, proto může dojít k přenosu nemoci velmi rychle během pár hodin. Klíšťová encefalitida patří k nejnebezpečnějším nákazám vyskytujícím se na našem území.

Incidence se během posledních let zvyšuje ve všech věkových kategoriích. V roce 2020 dosáhla incidence hodnoty 7,98 na 100 000 obyvatel, což bylo nejvíc za uplynulých devět let.

V roce 2020 byla incidence nejvyšší ve věkové skupině 60–64 let (14,09 na 100 000 obyvatel), přičemž u této skupiny došlo k výraznému vzestupu oproti minulým rokům. Zdvojnásobení počtu hlášených případů bylo pozorováno u nejmenších a předškolních dětí.


Jedinou specifikou prevencí je očkování

Ačkoliv většina populace ČR má povědomí o existenci onemocnění a možnosti prevence očkováním, proočkovanost je v ČR stále nízká.

Příkladem by nám mohly být sousední země, jako je Německo s celkovou proočkovaností 61 % nebo Rakousko s celkovou proočkovaností 80 %. Obě země se ČR podobají svým geografickým umístěním, klimatickými i přírodními podmínkami, ale díky vysoké proočkovanosti udržují počty osob nakažených klíšťovou encefalitidou na mnohonásobně nižší úrovni oproti ČR (desítky osob ročně).

Doporučte svým pacientům specifickou ochranu proti klíšťové encefalitidě formou očkování.