Sezóna očkování proti pneumokokům je v plném proudu

Očkování konjugovanou vakcínou zvyšuje ochranu proti nebezpečným pneumokokovým infekcím včetně život ohrožujících zápalů plic. Preventivní vakcinace poskytuje nejlepší možnou ochranu proti patogenům, jejichž incidence stoupá právě nyní v chladnější sezóně.   

Pneumokokové infekce se přenáší vzdušnou cestou, především od bezpříznakových nosičů, kteří se bez známek zdravotných potíží pohybují v populaci a šíří bakterie nevědomky na jiné osoby. Nosiči tvoří v průměru 10 % populace, v dětských kolektivech jich však může být až 60 %. Potkat je můžeme kdykoliv a kdekoliv, zejména v kolektivech s výskytem neočkovaných dětí.

Epidemiologicky významný je přenos od dětí na rizikovou seniorskou populaci, např. z vnoučat na prarodiče.

Mezi rizikové skupiny populace patří:
► lidé starší 65 let,
► osoby s chronickým onemocněním, imunodeficitem,
► senioři v domovech pro seniory, ÚSP, LDN, nemocnicích a dalších podobných zařízeních,
► děti navštěvující kolektivní zařízení,
► děti do 2 let,
► kuřáci.

Zpráva centra epidemiologie a mikrobiologie (SZÚ) ke stažení zde a samotný graf zde.

Informujte své pacienty o tomto onemocnění a možnostech prevence. Pro osoby starší 65 let (od roku narození 1954) je očkování proti pneumokokům, stejně jako proti chřipce, plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

Využijte našich akčních balíčků a objednejte vakcínu Prevenar 13 za zvýhodněnou cenu. Objednávat můžete na zákaznické lince 800 11 22 33 nebo online zde na webových stránkách.